15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
bootloop-nedir

(Android) Bootloop Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Merhaba dostlar bu yazımda “Bootloop nedir?” ile ilgili bildiğim şeyleri size aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle dostlar bootloop nedir bundan başlayalım. Bootloop, telefonun loop döngüsüne girmesi yani sürekli giriş ekranında yeniden başlayarak telefonun işletim sistemine girmemesi durumudur.

Peki bootloop neden olur?

Bootloop genellikle yazılım ve donanımlardan kaynaklanan sorunlardan dolayı olur. Durumu şu şekilde açmak gerekirse yazılımda yaptığınız bi değişiklikten dolayı (root, custom rom, custom recovery yüklemek gibi) olabilir. Telefonun ısınmasından veya bazı donanımsal bozukluklardan dolayı da bu durumla karşılaşmak mümkün.

Yazılımsal sorunlardan kaynaklanan bootloop probleminden nasıl kurtulabiliriz?

Yazılımdan kaynaklanan bootloop problemlerini stock rom kurarak veya telefona format atarak kurtarabilirsin. Bu konu hakkında bilginizi fazla yoksa bunu yetkili servislere yaptırmanızı tavsiye ederim. Telefona stock rom veya format attınız yine de bootloop sorunu düzelmediyse büyük ihtimalle sorun, donanımsal sorunlardan olmuştur.

Donanımsal sorunlardan kaynaklanan bootloop probleminden nasıl kurtulabiliriz?

İlk ihtimal cihazın işlemci veya grafik biriminde ısınmadan kaynaklı olabilir. Bunun çözümü basit telefonu serin bi yere koyarak bi süre soğumasını beklemek sonrasında telefonu açmak sizi sonuca ulaştırabilir. İkinci ihtimal ise telefonunuzun donanımsal olarak zarar görmüş olmasıdır. Bu durumda telefonunuzu en yakın yetkili servise götürmenizi tavsiye ediyorum.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
(Andorid) Root Nedir? Root ile Neler Yapılabilir?
Sonraki Makale
(Android) Custom Rom Nedir? Stock Rom Nedir?

0 Yorum

Yorum Yap