15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
rom-nedir

(Android) Custom Rom Nedir? Stock Rom Nedir?

Merhaba dostlar bu yazımda “Custom Rom ve Stock Rom Nedir?” ile ilgili bildiğim şeyleri size aktarmaya çalışacağım.

Bunlara geçmeden önce rom nedir bundan başlayalım. Rom, kullandığınız telefon veya tablet gibi cihazların işletim sistemine verilen ismidir. Romun ne olduğunu öğrendik şimdide rom çeşitlerine bir göz atalım.

Stock Rom

“Stock Rom” üretici firmanın kendi cihazları için çıkardığı orjinal romdur. Birçok testten geçtiği için genellikle stabil ve sorunsuzdur. Genellikle firma tarafından direk cihaza verilir. Siz kurulum için ek bir şeyle uğraşmazsınız.

Custom Rom

“Custom Rom” ise genellikle topluluğun yani üretici firmadan bağımsız kişilerin yaptığı romlara “Custom Rom” denir. Peki stock romlar varken neden custom romlar yapılıyor diye sorabilirsiniz. Bunun sebebi bazen firmalar cihazların güncellemesini erkenden kesebiliyor veya yapılan yazılımlar şişirilen uygulamalar yüzünden pekte performanslı olmayabiliyor. Bu durumda imdadımıza custom romlar yetişiyor. Hem performan hemde arayüz iyileştirmesi olarak gayet güzel romlar olabiliyor. Eski cihazınızın arayüzünden ve yavaşlığından sıkıldıysanız custom rom atarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Şunuda belirteyim hali hazırda güncelleme alan bir cihazınız varsa custom rom işleminden sonra güncelleme almayacağınıda unutmayın.

Ama uyarımı da yapmak istiyorum. Bunları yapmak için cihazınızda root bulunması gerekir. Genellikle firmalar böyle durumlarda cihazınızı garanti dışı bırakabilir. Kurulum sırasında yaptığınız bir hatadan cihazınız zarar görebilir ve bu tamamen sizin sorumluluğunuzdur. Bu yüzden custom rom kurarken 2 defa düşünmeniz gerekebilir.

Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
(Android) Bootloop Nedir? Nasıl Düzeltilir?
Sonraki Makale
En iyi VPN ve DNS’ler

0 Yorum

Yorum Yap