15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
microsoft-office-click-to-run

Microsoft Office Click-to-Run Servisi

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Microsoft Office click to run – tıkla çalıştır özelliğinin yüksek işlemci kullanımının çözümünü göstereceğim.


Eğer bilgisayarınızda Office programlarına sahipseniz görev yöneticisinde veya arka planda çalışan programlara göz attığımızda Microsoft’un Click-to-run yani isminden de anlaşılacağı üzere tıkla çalıştır servisi gözünüze takılmıştır. Bu yazımızda sizlere bu servisin ne işe yaradığını ve bu servisi nasıl devre dışı bırakabileceğinizi göstereceğim.

İşlemlere Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan uyarımı yapayım bu işlemler biraz tehlikelidir eksiksiz yaparsanız bir sorun olmaz fakat hata yaparsanız sisteminiz çökebilir. Bunun için burada ki yazıma gidip sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur bakmanızı tavsiye ederim. Sistem geri yükleme noktası oluşturduktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz.

Microsoft Office Click to Run Nedir?

Microsoft’un bu servisini çevrimiçi bir hizmet olarak görebilirsiniz. Bu program siz Office programlarından birini açmak istediğinizde içeriğin hepsini indirmiyor. Sizlere ihtiyacınız kadarını indiriyor kalan kısmı ise siz programı kullanırken arka planda hallediyor. Ancak normal zamanlarda da çalıştığı için normal kullanımlarda fazla işlemci ve ram tüketimi yaparak bilgisayarınızı yavaşlatabiliyor.

Microsoft Office Click to Run Devre Dışı Bırakılmalı Mı?

Bu servisi devre dışı bırakmak normal Office programlarının çalışma prensibini bozacağı için, işlemlerden sonra Office programlarınız açılmayabilir. Açılmadığı zaman servisi el ile başlatarak sorunu çözebilirsiniz. Eğer Office programlarını sık sık kullanıyorsanız bu servisi devre dışı bırakmanızı tavsiye etmiyorum. Ama sürekli kullanmıyor, arada bir işinize yaradığı zaman kullanıyorsanız bu servisin arka planda çalışması sizler için gereksiz olacaktır.

Microsoft Office Click to Run Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

İlk olarak hizmetlere giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için çalıştırı(Windows+R kısayol) açıp services.msc yazarak giriş yapabilir veya arama kısmına hizmetler yazabilirsiniz.

Hizmetler kısmına giriş yaptıktan sonra Microsoft Office Click-toRun Service isimli servisi buluyoruz. Bazı kişilerde bu Türkçe de olabilir (Microsoft Office Tıkla-Çalıştır). Ardından sağ tıklayarak özellikler ve bu kısımdan başlangıç tipini el ile veya devre dışı olarak değiştiriyorsunuz ardından servis durumu kısmından durdur diyoruz ve kaydetip çıkış yapıyoruz.

Bu işlemden sonra Office programlarını açmak isterseniz, alt kısımda ki gibi bir hata almanız muhtemeldir.

Bu hatanın çözümü ise devre dışı olarak değiştirdiğiniz ayarı tekrar otomatik yapmaktır.

Bu yazımızda sizlere Microsoft Office Tıkla Çalıştır servisi nasıl kapatılır bunu gösterdik.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Bu başlıkta ilginizi çekebilir: Microsoft Edge’den Kurtulun!

Görseller: archive-yusuft.blogspot.com/

Paylaş:
Önceki Makale
Windows 10’u Yavaşlatan Servisler!
Sonraki Makale
Taşınabilir Opera Kurulumu

0 Yorum

Yorum Yap