15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
windows-ekran-goruntusu-nasil-alinir

Windows Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Windows 10’da ekran görüntüsü nasıl alınır bunu göstereceğim.


Bazı zamanlarda ekran görüntüsü alma ihtiyacı duyarız. Bu gibi zamanlarda ise çeşitli 3. parti yazılımlar kullanarak işimizi hallederiz. Ama buna gerek yok. Çünkü Windows kendi içerisinde program kullanmadan ekran resmi almanıza olanak sağlıyor.

Peki bunu nasıl sağlıyor? Ekran görüntüleri nereye kaydediliyor? Bu yazımda sizlere bu soruların cevabını vereceğim.


PrintScreen Tuşu

Bu tuşu kullanarak kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Laptoplarda bu tuş prt sc olarak kısaltılmıştır. Bu tuşa bastığınız anda ekran resminiz alınır fakat kaydedilmez. Sadece kopyalanır ve ram de tutulur. Bu resmi kayıt etmek için, başlat çubuğuna paint yazabilirsiniz veya Windows+R kısayolu ile çalıştırı açıp mspaint yazarak da paint programını açabilirsiniz.


Paint programını açtıktan sonra Ctrl+V kısayolunu kullanmanız yeterli olacaktır. Aldığınız görüntü tam çözünürlükte karşınıza gelecektir. Sol üst taraftan yada Ctrl+S kısayolunu kullanarak dosyayı istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Bu şekilde uğraşmak istemezseniz bunun bir yöntemi daha var.

Eğer ekran resminizi alırken Windows+PrintScreen tuşlarına basarsanız. Aldığınız görüntü Windows gezgininde bulunan resimlere kaydediliyor. Bu konuma giderek resimlerinize erişebilirsinizi.

ekran-goruntusu

Bu şekilde istediğiniz gibi ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer hala Windows ve Google Chrome kısayollarından haberiniz yoksa Bu Kısayolları Biliyor Musunuz? adlı makaleme bakabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
Bu Kısayolları Biliyor Musunuz?
Sonraki Makale
Android Arka Planda Çalışan Uygulamalar

0 Yorum

Yorum Yap