15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
format-attiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler

Format Atıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler?

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Format attıktan sonra yapılması gerekenler nedir bundan bahsedeceğim.

Bu işlemlerde sizlere bilgisayarınıza format attıktan sonra sırasıyla neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Adımlarımızı anlatmaya başlayalım.

Windows Güncelleme

Format attıktan sonra ki ilk işiniz Windows güncellemelerini kontrol etmek olsun. Bunu ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik sekmesinden yapabilirsiniz. Güncelleme işlemlerini bitirdikten sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

Sürücüler

Bu işlem Windows 10’dan sonra tarihe karıştığını düşünüyorum çünkü Windows sizin için gerekli bütün sürücülerinizi bulup kuruyor. Sizin kurmanız gereken tek sürücü ekran kartı sürücünüz. Eğer eski bir Windows sürümü kullanıyorsanız bunu yapmak için anakart modelini Google’da aratarak sürücülerine ulaşabilirsiniz. Ekran kartı sürücüsünun indirme işlemini ekran kartı sağlayıcınızın sitesinden yapabilirsiniz. Alt tarafta kullanabileceğiniz linkler mevcuttur.

Amd için.

İntel için.

Nvidia için.

Gereksiz Bloatware Programları Kaldırmak

Bu adımda Windows’un kendi içinde bulunan gereksiz programları kaldıracağız. Windows 7’de bulunmasa da Windows 8 ve Windows 10’da bolca bulunan bu programlar istediğimiz gibi bir Windows deneyimi yaşamamızı engelliyor. Bunları nasıl kaldıracağınızı bilmiyorsanız burada ki makaleme bakabilirsiniz. Makalem de hem yazılı hemde videolu anlatım bulunuyor. O adımları kullanarak istediğiniz bloatware programları kaldırabilirsiniz.

Programlar

Bu işlemde kullanmak istediğiniz programlarınızın kurulumunu yapınız. İstediğiniz bütün programların kurulumunu yapın ardından sonraki adıma geçin.

Kişisel Ayarlar

En son adıma geçelim. Bu adım kimine göre güzel kimine göre sıkıcı bir adım. Bu adımda Windows ayarlarımızı kendimize göre şekillendirip ayarladığımız kısım.

Burada kullandığınız ayarları kendinize göre etkinleştirebilir veya değiştirip kullanabilirsiniz.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
Windows 10, Saniye Aktif Etme (Video)
Sonraki Makale
OneDrive Tamamen Nasıl Silinir?

4 Yorumlar

 • 14 Şubat 2021 at 15:22
  Salih

  Yazım hatalarına dikkat ederseniz daha iyi olur. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 20 Mayıs 2021 at 13:35

   Geri dönüşünüz için teşekkürler. Daha fazla dikkat edeceğim.

   Yanıtla
 • 14 Şubat 2021 at 22:24
  Görkem

  Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler

  Yanıtla

Yorum Yap