15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
windows-nihai-performans

Windows 10, Nihai Performans Aktifleştirme

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Windows 10 nihai performans nasıl etkinleştirilir bunu göstereceğim.

İşlemlere başlamadan önce Windows 10 nihai performans nedir onu anlatayım. Nihai performans Windows 10’un kendi içinde bulunan bir güç planıdır. Fakat bu plan normalde gizlidir. Bu planın yerine genelde yüksek performans veya dengeli seçeneği bulunur. Aslına bakarsanız normal kullanıcılar için bu ayarlar yeter de artar bile fakat daha fazla performans isteyen işler yapacağınız zaman nihai performans ayarı sizlere bu ayarlardan daha fazla performans vereceği için daha çok işinize yarayacaktır.

Nihai performans ayarını aktifleştirmek için bir CMD komutu kullanmamız gerekiyor. Bu CMD komutunu isterseniz .bat dosyası olarak buradan indirip kullanabilirsiniz. Veya alt tarafta ki kodu CMD’ye yazarakta etkinleştirebilirsiniz. CMD’ye Windows+R tuşunu kullanarak açılan çalıştır kısmına CMD yazarak veya arama çubuğuna komut istemcisi(Command Promt) yazarakta girebilirsiniz. Eğer CMD ile uğraşmak istemezseniz aşağıdaki komutu çalıştır(Windows+R) kısmına girerekte kullanabilirsiniz.

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Güç planını etkinleştirdikten sonra ayarlardan güç planını seçmeniz gerekiyor. Bunu arama kısmına güç planı yazarak çıkan ekranda güç planını nihai performans olarak değiştirebilirsiniz veya Windows+R kısayolunu kullanarak çalıştırı açıp ardından açılan kısıma powercfg.cpl yazarak giriş yapıp yine güç planını değiştirebilirsiniz.

Güç planını nihai performans seçmek sizlere ekstra güç tüketimide sağlayacaktır. Eğer laptop kullanıcısı iseniz performans olarak sizlere fazladan yarar sağlayacaktır fakat bunun yanında pilinizi çok daha hızlı bitirecektir.

İşlemlerden sonra bilgisayarınızda performans artışı yaşayacağınızı düşünüyorum. Bu işlem laptop kullanıcıları için daha etkili olacaktır.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
Windows 10, Açılış Hızlandırma (Video)
Sonraki Makale
Windows Format Diski (Video)

0 Yorum

Yorum Yap