15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
hdd-hizlandirma

Hard Diskinizi Hızlandırmak İster Misiniz?

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Hard diskinizi nasıl hızlandırıp daha verimli kullanabileceğinizi göstereceğim.


Hard disklerimiz mekanik diskler olduğu için bazı durumlarda istediğimiz performansı vermeyebilirler. Bunu bir SSD alarak çözebilirsiniz. SSD’nin olduğunu bilmiyor ve HDD ile SSD arasında ki farkları merak ediyorsanız burada ki makaleme göz atabilirsiniz.İşlemlere Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan uyarımı yapayım bu işlemler biraz tehlikelidir eksiksiz yaparsanız bir sorun olmaz fakat hata yaparsanız sisteminiz çökebilir. Bunun için burada ki yazıma gidip sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur bakmanızı tavsiye ederim. Sistem geri yükleme noktası oluşturduktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz.


Bu işlemleri bir regedit kaydı kullanarak yapacağız. Regedit dosyasını buradan indirebilirsiniz. Bu regedit kaydında bulunan ayarlar denenmiştir. Her sistemde aynı sonucu vermeyebilir. Herhangi bir problem yaşarsanız oluşturduğunuz sistem geri yükleme noktasına dönüş yapabilirsiniz.

İndirdiğiniz regedit dosyasını çift tıklayarak çalıştırın ve çıkan uyarılara evet diyin. Regedit kaydı işlemi tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

Sonrasında arada ki farkı göreceksinizir. Dediğimi gibi her sistemde aynı sonucu vermeyecektir.

Linkler ve Komutlar

Regedit dosyası indirme linki.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bir durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.Paylaş:
Önceki Makale
Windows Gizlilik Ayarları (Video)
Sonraki Makale
Az Ram Harcayan Tarayıcılar

2 Yorumlar

 • 14 Mayıs 2021 at 12:30
  Bülent

  Hocam merhaba,
  Dediğiniz regedit dosyasını indirerek ilgili adımları uyguladım. Sonuç olumlu, Bilgisayarımda gözle görülür bir hız artışı oldu. Tek olumsuz yönü bilgisayar açılırken 5 dakikayı buluyor. O biraz garip geldi. Bilgisayırım Dell inspron 5110 6 gb ram ve HDD olan versiyon. 2 gündür kullanılyorum gayet stabil çalışıyor. Teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • 20 Mayıs 2021 at 13:33

   Merhaba Bülent Bey geç açılması hdd hızınız ile alakalı bir durum bu regedit kayıtları olabildiğince sistemi hızlandırmaya çalışıyor. Geri dönüş sağladığınız için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla

Yorum Yap