15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
resimlerin-boyutunu-kucultme

Kaliteden Ödün Vermeden Görselleri Sıkıştırın

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere resimlerinizin kalitesini kaybettirmeden nasıl boyutlarını düşürebileceğinizi göstereceğim. –
Resmin boyutunu küçültme.


Teknoloji geliştikçe artık resimleriniz kalitesi günden güne artmaktadır. Bu sebebten ötürü resimlerimizin boyutları sürekli olarak artmaktadır. Çoğu zaman bir fotoğrafınız kalitesine göre değişiklik gösterse bile 4-5 mb boyutunu bulabiliyor. Bazı zamanlar bu 15-20 mb gibi boyutları da bulmaktadır. Bu resimlerin boyutları artmasından dolayı bunları saklamak çoğu zaman bizler için büyük sorunlara yol açmaktadır. Hatta bazılarını saklayamayıp silmek durumunda bile kalabiliyoruz.


Sadece depolama konusunda da değil. Eğer bir web sitesine sahipseniz ve sürekli yeni içerikler oluşturuyorsanız. Sayfanızın açılış hızlarına çok büyük etkiler sağlıyor. Örnek vermek gerekirse bir sayfa düşünün ve bu sayfada 10 resim olduğunu varsayalım. Bu 10 resimin her biri 1 mb boyutunda olsun. 10 resimde 10 mb yapacaktır. Yani sayfanız açılacağı zaman giren kişi daha girmeden 10 mb veri indirmiş olacak. Bu da açılış hızını önemli ölçüde etkilemekte.


Böyle sorunlarla karşılaşmamak için veya bunlara benzer problemleri en az seviyeye indirmek adına bu yazımda sizlere resmin boyutunu küçültme ile ilgili bir kaç site önereceğim. Bu siteler resimlerinizin kalitesinden ödün vermeden boyutlarını daha aşağı seviyelere indirmenize olanak sağlıyor. En güzel tarafı bunu ücretsiz ve çok kısa süreler içerisinde yapıyor oluşudur.


TinyPNG Nedir? – Nasıl Kullanılır? – Resmin Boyutunu Küçültme Aracı!

TinyPNG Nedir?

TinyPNG görsellerin boyutunu kalitesinden hiç bir şekilde ödün vermeden boyutlarını küçülten ve bu iş için kullandığım en iyi çevrimiçi sıkıştırma sayfasıdır. Sizlere önerim görsellerinizi paylaşmadan önce bu sitede boyutlarını küçültmeniz böylece resimlerinizi bir yerlere yüklerken daha az vakit ve veri harcamış olursunuz.


TinyPNG Nasıl Kullanılır?

Kullanımı gerçekten çok ama çok basittir. İlk olarak sitemize giriş yapıyoruz. Google’a TinyPNG yazarak veya burada ki bağlantıyı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Sayfaya giriş yaptıktan sonra resminizi yüklemek için ister sürükle bırak yöntemini kullanabilirsiniz. İsterseniz ekranda gördüğünüz kutuya tıklayabilirsiniz. Kutucuğa tıkladığınızda karşınıza dosyalarınız gelecektir. Buradan boyutunu küçültmek istediğiniz resminizi seçin ve ardından tamam butonuna basın. Resminiz sayfaya yüklenecek ve sıkıştırılacaktır. İşlemlerden sonra download butonu geldiğinde resminizin sıkıştırılmış halini indirebilirsiniz.


Bu yazımızda sizlere resimlerin boyutunu küçültme hakkında bilgiler verdim. Daha fazla bu şekilde içerik için takipte kalın…

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Bu başlık da ilginizi çekebilir: 15TL SSL – En Ucuz SSL – Ucuza SSL Nasıl Alınır?

Paylaş:
Önceki Makale
Telefonunuzun Gizli Özelliklerini Keşfedin!
Sonraki Makale
TouchPad’i Ne Kadar Verimli Kullanabiliyorsunuz?

0 Yorum

Yorum Yap