15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
touchpadi-ne-kadar-verimli-kullanabiliyorsunuz

TouchPad’i Ne Kadar Verimli Kullanabiliyorsunuz?

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Windows 10 touchpad kısayolları nedir ve bunları nasıl kullanabilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.


Günümüzde bir çok kişi taşınabilir bilgisayarlar, laptoplar kullanıyor. Bunları yanımızda taşırken bir de fareye ihtiyaç duyabiliriz. Bunu yapmak bizlere her bilgisayarı açtığımızda fare takma gerekliliği ortaya çıkarıyor. Ama bunun yerine çok güzel çözümler bulunuyor. İşte yanınızda fare taşımak zorunda kalmamanız için sizlere touchpad’i nasıl çok daha verimli kullanabileceğinizi göstereceğim.


Windows 10 Touchpad Kısayolları ve Kullanımı

Sağ Tıklama Kısayolu

Fare imlecinizi sağ tık yapmak istediğiniz yere getirin ve ardından iki parmağınız ile touchpad’in herhangi bir yerine aynı anda tıklayın. İlk denemenizde yanlış yapabilirsiniz. Birkaç kez denediğinizde pratikleşecektir.

Masaüstünü Gösterme Kısayolu

Masaüstünü açmak istediğiniz zaman 3 parmağınızla aşağı doğru kaydırın. Kullandığınız uygulama simge durumuna küçültülecek ve masaüstünüz açılacaktır.

Uygulamalar Arası Geçiş Kısayolu

Klavye kısayolu olarak da kullandığımız Alt+Tab kısayolunun touchpad versiyonu diyebiliriz. Bunu kullanmak için 3 parmağınız ile sağ tarafa veya 3 parmağınızı kullanarak sol tarafa sürükleyebilirsiniz. Karşınıza açık olan bütün uygulamalar çıkacaktır.

Yakınlaştırma & Uzaklaştırma Kısayolu

Normal yakınlaştırma ve uzaklaştırma kısayoludur. Telefonlarınızda kullandığınız resimleri yaklaştırmak için 2 parmağınız ile yaptığınız dışarıdan içeri doğru veya içeriden dışarı doğru haraketler ile bu yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Sayfada Gezinme Kısayolu

Bu kısayol normal farenizin orta tuşu ile yaptığınız yukarı aşağı hareketinin kısayoludur. 2 parmağınızı kullanarak yukarı doğru bir haraket yaparsanız sayfa yukarı doğru gidecektir. Tam tersi yönde aşağı doğru bir hareket yaparsanız sayfa aşağıya doğru inecektir.

Görev Görünümü Kısayolu

Bu kısayol görev çubuğunda bulunan görev görünümü butonuyla aynı işlevi yapmaktadır. Bunu kullanmak için 3 parmağınızı touchpad üzerinde yukarı doğru götürmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda bütün açık programlar ve görev görünümü karşınıza gelecektir. Ardından tekrar aynı hareketi yaptığınızda en son kullandığınız program ekrana gelecektir.


Bu yazımda sizlere Windows 10 touchpad kısayolları nedir bunlardan bahsettim. Daha fazla bu şekilde içerik için takipte kalın.

Eğer yeni içeriklerden daha hızlı haberdar olmak isterseniz Bildirimler Nasıl Aktif Edilir adlı yazıma bakabilirsiniz.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Bu başlıkta ilginizi çekebilir: Bu Kısayollardan Haberiniz Var Mı?

Paylaş:
Önceki Makale
Kaliteden Ödün Vermeden Görselleri Sıkıştırın
Sonraki Makale
Windows Ne Kadar Yer Harcıyor?

4 Yorumlar

Yorum Yap