15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://yusuft.com 300 true
windows-tusu-kapatma

Windows Tuşu Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Merhaba dostlar bu yazımda sizlere Windows kısayol tuşu nasıl devre dışı bırakılır bunu göstereceğim.

İşlemlere başlamadan önce

İşlemlere başlamadan uyarımı yapayım bu işlemler biraz tehlikelidir eksiksiz yaparsanız bir sorun olmaz fakat hata yaparsanız sisteminiz çökebilir. Bunun için burada ki yazıma gidip sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur bakmanızı tavsiye ederim. Sistem geri yükleme noktası oluşturduktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz.

Windows tuşunu devre dışı bırakmak

Bunu yapmak için regedit kullanacağız. İsterseniz regedit kaydını kendiniz oluşturabilirsiniz. Regedit kaydını nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız burada ki yazıma göz atabilirsiniz. Regedit ile uğraşmak istemezseniz sizler için hazırladığım programı buradan indirip tek tuş ile işlem yapabilirsiniz.

Program ile işlem yapmak

Programın kullanımı oldukça basittir. Üst kısımda windows tuşunun aktif olup olmadığına bakabilirsiniz. Bu programı buradan indirebilirsiniz.Windows tuşunu devre dışı bırakmak için devre dışı bırak butonuna basabilirsiniz yeniden aktif etmek için aktifleştir butonuna basabilirsiniz. İşlemlerden sonra windows arayüzünü yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu uygula butonuna basarak yapabilirsiniz. Eğer program bilgisayarınız da çalışmaz ise benimle iletişime geçebilir veya bir sonraki adımı kullabilirsiniz.

Regedit ile işlem yapmak

Regedit ile işlem yapmak için regedit dosyası oluşturmanızı istiyorum. Eğer oluşturmak istemeyip hazır olarak kullanmak isterseniz buradan indirebilirsiniz. Metin belgesi açın ve içine alttaki kodları yazın.

Kayıt ederken tüm dosyalar seçeneğini seçin ve ismini WinOff.reg olarak kaydedip çıkın. Bu kayıt windows tuşunu devre dışı bırakır. Kullanmak için çift tıklayıp uyarılara evet diyerek yapabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoWinKeys"=dword:00000001

Yine aynı şekilde yeni metin belgesi açın ve içine alttaki kodları yazın. Kayıt ederken tüm dosyalar seçeneğini seçin ve ismini WinOn.reg olarak kaydedip çıkın. Bu kayıt windows tuşunu aktifleştirir.Kullanmak için çift tıklayıp uyarılara evet diyerek yapabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoWinKeys"=dword:00000000

Windows tuşunu kapatmak için ilk oluşturduğunuz kaydı kullanabilirsiniz. Windows tuşu ile işiniz olduğunda aktif etmek için ikinci kaydı kullanabilirisiniz. İşlemlerden sonra windows arayüzünü yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmak için görev çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisi açın. Ayrıntılar kısmını açıp windows gezginini bulun ardından üstüne tıklayın ve yeniden başlat butonuna basınız.

Linkler ve komutlar

Windows tuşunu aktif etme veya devre dışı bırakma programı indirme linki.

Windows tuşunu aktif etme veya devre dışı bırakmak için gerekli regedit kayıtları indirme linki.

Evet dostlar bu yazımızında sonuna geldik konu hakkında ki görüşlerinizi veya yapamadığınız bi durum olursa yorum kısmına yazabilirsiniz veya bana buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Önceki Makale
WhatsApp Yedekleme
Sonraki Makale
Windows ISO İndir

0 Yorum

Yorum Yap